STREFA DZIECKA,  STREFA MATKI,  ZWIEDZAMY

Jak się pracuje na kopalni? – przeżyj to sam!

Czy kiedykolwiek myślałeś w jakich warunkach pracują górnicy? Czy dałabyś/dałbyś radę wytrzymać pod ziemią? a może lubisz po prostu zwiedzać ciekawe miejsca? To chcę Ci zaproponować jedno z miejsc, które warto odwiedzić!

Na początku grudnia jadąc autem, w radiu usłyszałam reklamę o „Barbórce dla Bajtli”. Od razu wskoczyłam na internet, żeby zobaczyć co to za ciekawe rzeczy. Okazało się, że Sztolnia Luiza w Zabrzu organizuje Barbórkę dla Bajtli – czyli tematyczne zwiedzanie. Jako, że mój mąż pracuje na kopalni postanowiliśmy, że weźmiemy Filipa na taką wycieczkę. Zwiedzanie jest od 3 lat, więc mała się nie załapała. Jednak nic w tym dziwnego bo ciężko mi sobie ją tam wyobrazić. Zwłaszcza, że to wulkan energii!

Grupa była 20osobowa. Została nam przydzielona przewodniczka, która bardzo fajnie opowiadała nam o historii Sztolni i o tym jak kiedyś wyglądała praca na kopalni. Dzieci słuchały z zaciekawieniem i odpowiadały na pytania zadawane przez Panią. Zostaliśmy również przeprowadzeni trasą gdzie nie zawsze było wygodnie. Idąc w pozycji skulonej, prawie na kolanach, ciężko sobie wyobrazić, że na kopalni pracuje się w takiej pozycji przez dłuższy czas. Osoby z klaustrofobią na pewno nie dałyby rady na takiej wycieczce. Poznaliśmy maszyny, których używają górnicy, a nawet kilka z nich zostało uruchomionych, aby pokazać nam ich działanie. Na dole było chłodno, a byliśmy w kurtkach.

Po długiej trasie na sam koniec zostaliśmy przewiezieni kolejką podziemną do miejsca gdzie dzieci zostały pasowane na małych górników. Jednak to nie wszystko. Gdy już weszliśmy na powierzchnię, spotkaliśmy jeszcze Pana, który opowiedział nam wszystkim o historii strojów górnika, a w prezencie najmłodsi zwiedzający dostali .. węgiel! Filip wyszedł na prawdę zadowolony i jeszcze długo wspominał tą wycieczkę.

Polecam odwiedzić Sztolnie bo to fajna atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Jeżeli ciekawi Cię to w jakich warunkach, często muszą pracować ludzie pod ziemią to jak najbardziej zachęcam, aby przekonać się o tym na własnej skórze. Oczywiście jeżeli nie masz problemów z przebywaniem w ciasnych pomieszczeniach!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *